Asgari ücretin yarısını alan özel okul öğretmenlerine zam geliyor

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Zafer Öztürk, Türk Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı İbrahim Taşel, Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Başkanı Ahmet Akça, Özel E- ğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Naci Atalay, Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKURBİR) Başkanı Enis Şener’in imzasıyla paylaşılan ortak açıklamada, öğretmenlerin en iyi koşullarda çalışmalarını temin etmenin eğitim derneklerinin de öncelikli hedefi olduğuna dikkat çekildi.

Açıklamadan satır başları özetle şöyle:

“ÖZEL OKUL MAAŞLARI DEVLET OKULLARINDAN FAZLAYDI”

Özel okullardaki öğretmen maaşlarının 5-6 yıl öncesine kadar gündem olmadığı belirtilen açıklamada, “Bu yıllarda özel okul öğretmenleri, resmi okullarda çalışan öğretmenlerin maaşlarından daha fazla ücret almakta, hatta kimi kurumlarımızda bu maaşlar iki, üç katına kadar çıkmaktaydı. Ancak, pandeminin ardından tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyon okullarımızın gelir gider dengelerini bozmuştur.” ifadeleri kullanıldı.

“GELİR GİDER DENGELERİ ŞAŞTI”

Son iki öğretim döneminde devletin özel okul ücretlerine yaptığı ücret sınırlandırmalarının özel okulların gelir gider dengelerini vahim duruma getirdiği vurgulanan değerlendirmede, “Dolayısıyla gelirlerinin neredeyse yüzde 70’i öğretmen ve çalışan maaşlarına ayrılan özel okullar, öğretmen maaşlarını, devlet öğretmenleri seviyesinde tutmakta zorlanmıştır.” açıklaması yapıldı.

BAKANLIKLARA TALEPLER İLETİLDİ

Özel okulların brüt maaş ve çoğunlukla devlet öğretmenlerinin üzerinde maaş verdiği hatırlatılan açıklamada, “Ancak özellikle devlet okulu öğretmenine verilen seyyanen ücretten sadece damga vergisi kesildiği, SGK ve vergi kesintisi yapılmadığı da dikkate alındığında özel okullar kendi öğretmenine devlet okulu öğretmenine göre yüzde 40 daha fazla kesinti ödemektedir” bilgisi paylaşıldı.

İlgili Bakanlıklara, öğretmenlerin daha iyi koşullarda çalışabilmesi, özlük haklarının iyileştirilmesi, resmi ve özel okul öğretmenleri arasındaki vergi farkının giderilmesi, özel okul öğretmenlerine de yeşil pasaport verilmesi, toplu taşıma sorunlarının çözülmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi konularda taleplerin iletildiği bildirildi.

“GEÇEN YILKİ MAAŞLARIN ÜZERİNE YÜZDE 100 ZAM”

Öğretmenlerin her türlü sosyal ve ekonomik haklarının iyileştirilmesi için çaba sarf edildiği vurgulanan değerlendirmede, şunlar kaydedildi:

“Bu bağlamda 2024-2025 eğitim öğretim dönemi öğretmen sözleşmelerinin yenilenmesi sürecinde tüm okullarımızın öğretmenlerine Sayın Bakanımızın ve derneklerimizin de tavsiyesi doğrultusunda geçen yıl ki eylül maaşlarına yüzde 100’ün üzerinde bir oranda artış yapıldığını memnuniyetle gözlemliyor ve kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Özel öğretim dernekleri olarak, çıkacak Öğretmenlik Meslek Kanunu’na her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumuzu da bir kez daha belirtiyoruz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir