118 bin dekar araziye can suyu geliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Musacalı’da sulama şebekesi inşaatı başlıyor

 118 bin  850 dekar araciye can suyu sağlayacak “Bakırçay Mansap Ovaları Projesi’nin sulama ayağında ilk adım atıldı. Musacalı Barajı’nın suyunu verimli tarlalarla buluşturmak için ilk kazmanın yakında vurulacağı müjdesini veren DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta,. Bakırçay havzasının bereketine bereket katacağız” dedi.

“Bakırçay Mansap Ovaları Projesi” kapsamında bölgeye 4 baraj ile sulama şebekeleri ve isale hatları inşa edileceğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Bu dev projenin ilk aşamasında Bergama Musacalı Barajı’nı tamamladık. Barajda su tuttuk.  22.950 dekar araziye can suyu verecek olan barajın sulaması için ilk etap çalışmalarını başlattık. Çelik ve HDPE boru siparişleri verildi. Test aşamaları tamamlanır tamamlanmaz sahada imalatlara başlayacağız.  Hedefimiz bu yıl içerisinde 6100 dekarlık ilk etabın 3000 dekarlık bölümündeki imalatları bitirmek” diye konuştu.

  Musacalı tamam, Kapıkaya ve Karadere Yolda

Bakırçay Mansap Ovaları Projesi kapsamında ayrıca Kınık Kapıkaya, Kınık Karadere ve Dikili Geyikli barajlarının da inşa edileceğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Kınık Kapıkaya Barajı’ndakret ve vana odası ulaşım yolu imalatlarını tamamladık. Gövde sıyırma kazıları ve rölakasyon yolu ile ilgili çalışmalarımız ise aralıksız sürüyor. Gerekli izinler alınır alınmaz şantiyedeki çalışmalarımıza daha da hız vereceğiz. “ diye konuştu.

Kınık Kapıkaya Barajı’nın gövdesi için yaklaşık 2 milyon m3 dolgu yapılacağını kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, barajda 42,3 milyon m3 su depolanacağını söyledi; barajın 32 bin 530 dekar araziye can suyu vereceğini hatırlattı.

Kınık Karadere Barajı’nda da ihale sürecinin tamamlandığını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Kamulaştırma ve Orman izinleri ile ilgili projelerimizi hazırladık. Onay bekliyoruz. İlgili kurumlardan gerekli izinler alınır alınmaz inşaata ilk kazmayı vuracağız. Hedefimiz 39 bin 290 dekar araziye can suyu verecek barajı belirlenen takvim içinde tamamlamak ve üreticimizin hizmetine bir an evvel sunabilmek” diye konuştu.

Kınık Karadere Barajı’nın temelden 78,5 metre yükseklikte olacağını belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, barajda 50,28 milyon m3 su depolanacağını açıkladı. 

Bölge üreticisine yılda 888 milyon lira

Bakırçay Mansap Ovaları Projesi ile bölge ekonomisinin şaha kalkacağını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Bakırçay havzası iklimi ve toprak yapısıyla zaten ülkemizin en değerli tarım havzalarından biri. 118 bin 450 dekar arazinin daha borulu basınçlı sistemle sulanmasıyla üretim maliyetleri düşecek. Bölgede ürün çeşitliliği artacak. Çiftçimiz 2024 yılı rakamlarıyla her yıl ortalama 888 milyon lira ek gelire kavuşacak. 11 bin kişiye de ek istihdam olanağı yaratılacak. “diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir